Kredyty

wybór kredytuBliskość świąt i perspektywa dużych wydatków sprawiają, że coraz częściej i coraz bardziej intensywnie zastanawiamy się nad tym, czy nie skorzystać z pomocy finansowej udzielanej nam czy to przez bank, czy to przez jedną z pozabankowych instytucji finansowych. Warto zatem usystematyzować naszą wiedzę na temat kredytów i możliwości, jakie przed nami otwierają.

Co właściwie znaczy kredyt ?

Najbardziej klasyczna definicja kredytu mówi o tym, że jest to pożyczka pieniężna zaciągnięta w banku. Kredyty zaciąga się na określony czas i procent. Do niedawna definicja tego rodzaju wsparcia finansowego mówiła również o określonym celu, w jakim jest ono udzielane, dziś jednak możemy już zauważyć, że celowość nie dotyczy wszystkich jego rodzajów. Już w tym miejscu warto podkreślić, że kredytu nie da się zaciągnąć w pozabankowej instytucji finansowej, a choć pracownicy parabanków często posługują się tym określeniem, w rzeczywistości mają na myśli pożyczki gotówkowe, a nie kredyty.

 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kredytów?

kredyt na dom
Analizując publikacje, które pojawiają się w prasie branżowej i poradnikowej oraz na portalach internetowych nie możemy nie oprzeć się wrażeniu, że już od kilkunastu lat największą popularnością cieszy się kredyt hipoteczny, niekiedy nieściśle nazywany mieszkaniowym. Jest to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Najczęściej zaciąga się go po to, aby wybudować lub zakupić nieruchomość, stad też zamienne stosowanie terminów kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy jest typowe również dla pracowników banków.
Niewiele mniejsza jest popularność kredytu gotówkowego, a więc takiego, który przyznaje się na krótszy termin po to, aby klient mógł sfinansować swoje bieżące wydatki. To właśnie tego rodzaju kredyty są najpopularniejsze przed świętami i w okresie wakacyjnym, nawet w czasach kryzysu umożliwiają one bowiem spełnianie tych zachcianek, do których przyzwyczaił nas okres względnego dobrobytu. Szczególnym rodzajem kredytu gotówkowego jest kredyt samochodowy przyznawany po to, aby umożliwić klientowi banku zakup nowego lub używanego pojazdu 9nie tylko samochodu ale również motoru bądź jednego z pojazdów wykorzystywanych przez rolników.
W dobie kryzysu dużą popularnością cieszą się kredyty konsolidacyjne. Długi czas ich spłaty nakazuje porównywać je z kredytami hipotecznymi, zaciąga się je jednak nie po to, aby finansować przyszłe inwestycje, ale przede wszystkim – by wywiązać się ze wcześniejszych zobowiązań.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>