Fundusze inwestycyjne

stopa zwrotuW Polsce, na naszych oczach dokonuje się permanentnym i z każdym dniem coraz większy rozwój cywilizacyjnym. Polska nie jest już tylko zaściankowym państwem, na pytanie o które Amerykanie odpowiadają „to gdzieś w Rosji?”.

Polska coraz częściej zostaje zauważona i doceniona jako partner na arenie europejskiej i światowej. Świadczy o tym choćby fakt włączenia nas do Unii Europejskiej, czy przyznania nam prawa do organizacji wespół z Ukrainą Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, a więc trzeciej największej imprezy sportowej na świecie.

Bariery coraz częściej łamią polscy politycy i sportowcy, którzy święcą niemałe triumfy na arenie międzynarodowej. To jednak nie wszystko, a właściwie tylko szczyt góry lodowej. Podstawą tego wszystkiego jest bowiem dokonująca się ciągle od 1989 roku po dziś dzień przemiana mentalności Polaków. Dzisiejsi Polacy powoli zaczynają myśleć jak europejczycy, jak obywatele świata, którzy nie boją się nowych idei, nowych pomysłów, nie boją się wystawić nosa poza granice własnego kraju. Takie, nowocześniejsze podejście do życia objawia się także w sposobie, w jaki Polacy traktują swoje finanse.

Jedną z nowości w naszym kraju, w którą rodacy wkładają pieniądze coraz śmielej są fundusze inwestycyjne.

Fundusz inwestycyjny, to forma wspólnego inwestowania polegająca – w dużym uproszczeniu – na wspólnym lokowaniu pieniędzy przez każdego, kto ma na to ochotę. Nieważne, czy będzie to osoba fizyczna (zwana też prywatną), czy osoba prawna (firma, przedsiębiorstwo, itd.), czy może podmiot nie posiadający osobowości prawnej – w fundusz inwestycyjny zaangażować się może każdy. Pieniądze uzbierane na wspólnym koncie są później inwestowane przez fundusz w akcje, obligacje, nieruchomości czy jakąkolwiek inną formę finansową.

bezpieczeństwoRóżnych rodzajów funduszy inwestycyjnych jest naprawdę ogromna ilość, jednak najbardziej ogólny podział obejmuje dwie kategorie – fundusze otwarte i zamknięte. Wśród najpopularniejszych rodzajów funduszy znajdziemy natomiast pozycje takie, jak fundusze akcji małych spółek, wzrostu kapitałowego, wzrostu i dochodu z kapitału, mieszane, obligacji, czy fundusze łącznej stopy zwrotu.

Ten ostatni, w odróżnieniu od pozostałych charakteryzuje się bardzo małym ryzykiem, ponieważ zarządzający ma większą dowolność zmian proporcji między akcjami i obligacjami inwestora. Pozostałe spośród wymienionych – jak już zostało powiedziane – charakteryzują się stosunkowo wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Najpopularniejsze polskie fundusze hybrydowe oferują natomiast instytucje takie, jak PZU, co raczej nie może dziwić, gdyż jest to instytucja o sporym zaufaniu publicznym, a także Arka oraz Investors. Ze względu na specyficzną naturę funduszy inwestycyjnych nikomu nie będziemy ani polecać, ani odradzać uczestnictwa w nich. Tytułem podsumowania dodamy więc tylko, że warto się zainteresować tematem funduszy inwestycyjnych, by podjąc co do nich jak najlepszą dla nas decyzję.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

    Kategorie

    • Brak kategorii